Ještědská HAUTE ROUTE

Stoupání na pásech označeno červenou barvou, zelenou barvou je značen sjezd.


Časová náročnost: ↑ 2 - 3 h; ↓ 1h

Obtížnost: lehká, časově náročnější

Nástup: Parkoviště Všesportovní areál Obří sud

Náklady: Parkovné - 50 Kč/den

Délka: 13 km

Výstup:  650 m

Obtížnost sjezdu: modrá

Nejvyšší bod:  1012m

Vhodné měsíce: I, II, III, XII

Možné občerstvení: Hotel Obří Sud, Rašovka, U Šámalů, Pláně pod Ještědem, Hotel Ještěd

Základní trasa

Výstup: Parkoviště Všesportovní areál Obří Sud - sjezdovka ve Skiareálu Obří sud Javorník - Javornická kaple - Rašovské sedlo - rozhledna Rašovka - Modrá Hřebenovka - Rašovský hřbet - Restaurace u Šámalů - Rozkovcův kříž - Proseč pod Ještědem - Pláně pod Ještědem - Ještěd


Podrobný popis

Nejznámější z tras nejen pro liberecké rodáky, pojmenovaná po populárním přechodu z Chamonix do Zermattu - Ještědská HAUTE ROUTE. Každý návštěvník Liberce, aby dostatečně poznal místní oblast, by měl projít následující trasu vedoucí z Obřího Sudu přes Pláně až na Ještěd. Stejně jako slavná HAUTE ROUTE má tato trasa začátek a konec na jiném místě!

Zaparkovat auto je možné na parkovišti Všesportovního areálu Obří sud nebo v případě použití MHD linka Liberec - Turnov, zastávka Dlouhý most, Javorník.

Nástup na skialpinistickou trasu Ještědská Haute Route se nachází za dolní stanicí sedačkové lanové dráhy Sibiř - Kaplička.

Po výstupu sjezdovky vede trasa kolem Javornické kaple. Přes louky a lesy se cesta spojuje s modrou Hřebenovkou, které vyústí přes Rašovské sedlo na rozhlednu/restauraci Rašovka.

Po přenesení lyží napříč silnící trasa nadále kopíruje modrou Hřebenovku na křižovatku Rašovský hřbet.

Restaurace i ukazatel u Šámalů náleží na modré a ostře doprava do lesa nadále pokračuje k rozcestníku Proseč pod Ještědem.

Cílovou oblastí jsou Pláně pod Ještědem, kde se dá napojit na další skialpinistické trasy: Bike nebo Frantina a dále pokračovat až na HOTEL JEŠTĚD.

Velká část uvedených tras je v terénu vyznačena, některé úseky jsou také značeny turistickým značením a některé úseky jsou za určitých klimatických podmínek obtížné na orientaci. U slovního popisu tras je proto přiložen kromě mapy soubor obsahující trasu (formát gpx), který si lze stáhnout do přijímače GPS. Každá trasa má daný směr. Trasy lze různě kombinovat, samozřejmě i s dalšími turisticky značenými trasami a s ostatními cestami. V sekci Aktuálně budeme zveřejňovat momentální stav jednotlivých tras. 

SPONZOŘI ZNAČENÍ