Ještědská HAUTE ROUTE

Stoupání na pásech označeno červenou barvou, zelenou barvou je značen sjezd.


Časová náročnost: ↑ 1,5 - 1,75 h; ↓ 30-40 min

Obtížnost: lehká

Nástup: Parkoviště Všesportovní areál Obří sud

Náklady: Parkovné - 50 Kč/den

Délka: 15 490 m

Výstup: 7 745 m

Sjezd: 7 745 m

Obtížnost sjezdu: modrá

Nejvyšší bod: 831 m. n. m.

Převýšení: 383 Vm

Vhodné měsíce: I, II, XI, XII

Možné občerstvení: Hotel Obří Sud

Základní trasa

Výstup: Parkoviště Všesportovní areál Obří Sud - sjezdovka ve Skiareálu Obří sud Javorník - Javornická kaple - Rašovské sedlo - rozhledna Rašovka - Modrá Hřebenovka - Rašovský hřbet - Restaurace u Šámalů - Rozkovcův kříž - Proseč pod Ještědem - Pláně pod Ještědem

Sjezd: stejná trasa

Podrobný popis

Nejznámější trasa nejen libereckým rodákům pojmenovaná po populárním přechodem z Chamonix do Saas - Ještědská Haute Route. Každý návštěvník Liberce, aby dostatečně poznal místní oblast, musí projít následující trasu vedoucí z Obřího Sudu na Pláně ne-li až na Ještěd.

Zaparkovat auto je možné na parkovišti Všesportovního areálu Obří sud nebo v případě použití MHD linka Liberec - Turnov, zastávka Dlouhý most, Javorník.

Nástup na skialpinistickou trasu Ještědská Haute Route se nachází za dolní stanicí sedačkové lanové dráhy Sibiř - Kaplička.

Po výstupu sjezdovky vede trasa kolem Javornické kaple. Přes louky a lesy se cesta spojuje s modrou Hřebenovkou, které vyústí přes Rašovské sedlo na rozhlednu/restauraci Rašovka.

Po přenesení lyží napříč silnící trasa nadále kopíruje modrou Hřebenovku na křižovatku Rašovský hřbet.

Restaurace i ukazatel u Šámálů náleží na modré a ostře doprava do lesa nadále pokračuje k rozcestníku Proseč pod Ještědem.

Cílovou oblastí jsou Pláně pod Ještědem, kde se dá napojit na další skialpinistické trasy: Bike nebo Frantina.

Velká část uvedených tras je v terénu vyznačena, některé úseky jsou také značeny turistickým značením a některé úseky jsou za určitých klimatických podmínek obtížné na orientaci. U slovního popisu tras je proto přiložen kromě mapy soubor obsahující trasu (formát gpx), který si lze stáhnout do přijímače GPS. Každá trasa má daný směr. Trasy lze různě kombinovat, samozřejmě i s dalšími turisticky značenými trasami a s ostatními cestami. V sekci Aktuálně budeme zveřejňovat momentální stav jednotlivých tras. 

SPONZOŘI ZNAČENÍ